Julkaistu: 11.10.2017 06:00

Vertaisilta mielenterveysomaisille

Ei ole olemassa mitään tiettyä yhtä syytä, miksi joku sairastuu psyykkisesti. Sairastuminen kuitenkin muuttaa aina elämää.

FinFami – Kanta-Hämeen mielenterveysomaiset -yhdistys järjestää tiistaina 24.10. klo 18–20 yhdistyksen uusissa toimitiloissa Suomen Kasarmilla (rakennus 2, 1. kerros) tilaisuuden, jossa psyykkisesti oireilevien tai sairastuneiden läheisillä on mahdollisuus jakaa ajatuksiaan ja kokemuksiaan kahvin tai teen äärellä.

Osallistuminen ei edellytä yhdistyksen jäsenyyttä. Tilaisuuteen ei tarvitse ilmoittautua, mutta lisätietoja voi kysyä numerosta 0404552162/ katja.gronberg@omaisyhdistys.com.

Toiminnasta saa tietoja myös yhdistyksen nettisivuilta www.omaisyhdistys.com tai facebookista.

 

 

Julkaistu: 14.10.2017 06:00

Syksyn kuuma poliittinen keskustelu on käyty eduskunnassa kiky-sopimuksen peruttamisesta. Koska kansantalous on kehittynyt ennakoitua paremmin, vaativat vihervasemmiston edustajat että kikyn lomarahaleikkaukset olisi peruttava pienipalkkaisilta, ahkerilta (snif) julkisen sektorin työntekijöiltä.