Julkaistu: 06.12.2017 09:30

Sibelius-seura juhlii säveltäjän syntymää

Hämeenlinnan Sibelius-seura valmistautuu vuoden tärkeimpään juhlaan, Sibeliuksen syntymäpäivään 8.12.

Juhlinta alkaa jo syntymäpäivän aattona torstaina 7.12. viemällä kynttilät Jean Sibeliuksen isän haudalle Hämeenlinnan vanhalle hautausmaalle klo 15, jonka jälkeen siirrytään äidin suvun haudalle Ahveniston hautausmaalle.

Syntymäpäivän vietto perjantaina 8.12. alkaa Sibeliuksen puistossa klo 15. Hämeenlinnan kaupungin ja Sibelius-seuran edustajat laskevat seppeleet Jean Sibeliuksen patsaalle. Tilaisuudessa Sibeliuksen musiikkia esittää Kulttuurikaaren KuKa-kuoro. Kaikki kaupunkilaiset ovat tervetulleita tilaisuuteen.

Puistotilaisuuden jälkeen, klo 16 alkaa Sibelius-seuran juhlakokous Raatihuoneella. Päivä päättyy juhlakonserttiin Verkatehtaan Vanaja-salissa klo 19.

Julkaistu: 16.12.2017 08:00

Ei ikinä! Mokoma marjavaras ei kyllä vie joululinnun titteliä sympaattiselta punatulkulta, ajattelee moni. En sitä tosissani ehdottaisikaan kun tiedän kuinka syvälle haittalinnun maine on räkättiin isketty. Sitä paitsi useimmiten rastaat viettävät joulua Keski-Euroopassa.

Julkaistu: 16.12.2017 07:00
Multiple images

Esperin Hoivapalveluyksikkö Hoiviassa valittiin vuoden 2017 Lucia-mummuksi Alli Lempinen. Onnellisella Lucia-mummulla sattui olemaan syntymäpäivä juuri Lucian päivänä 13. joulukuuta.