Julkaistu: 06.12.2017 09:30

Sibelius-seura juhlii säveltäjän syntymää

Hämeenlinnan Sibelius-seura valmistautuu vuoden tärkeimpään juhlaan, Sibeliuksen syntymäpäivään 8.12.

Juhlinta alkaa jo syntymäpäivän aattona torstaina 7.12. viemällä kynttilät Jean Sibeliuksen isän haudalle Hämeenlinnan vanhalle hautausmaalle klo 15, jonka jälkeen siirrytään äidin suvun haudalle Ahveniston hautausmaalle.

Syntymäpäivän vietto perjantaina 8.12. alkaa Sibeliuksen puistossa klo 15. Hämeenlinnan kaupungin ja Sibelius-seuran edustajat laskevat seppeleet Jean Sibeliuksen patsaalle. Tilaisuudessa Sibeliuksen musiikkia esittää Kulttuurikaaren KuKa-kuoro. Kaikki kaupunkilaiset ovat tervetulleita tilaisuuteen.

Puistotilaisuuden jälkeen, klo 16 alkaa Sibelius-seuran juhlakokous Raatihuoneella. Päivä päättyy juhlakonserttiin Verkatehtaan Vanaja-salissa klo 19.